دوئل: هیوندایی سانتافه در مقابل کیا سورنتو

دسته بندی :  دوئل
دوئل: هیوندایی سانتافه در مقابل کیا سورنتو

سانتافه و سورنتو از بهترین شاسی‌بلندهای موجود در بازار هستند. اما انتخاب بین این دو خودرو سخت است! در این گزارش از اتکس ، به سراغ مقایسه‌ی این دو خودرو رفته‌ایم و به بررسی اجمالی هر یک از آنها می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

معرفی اولیه

اگر شما از علاقمندان شاسی‌بلند‌های (SUV) خانواده‌پسند هستید، هیوندای سانتافه ۲۰۱۶ ( 2016 Hyundai Santa Fe) و کیا سورنتو ۲۰۱۶ (2016 Kia Sorento) شاید در لیست خرید شما حضور داشته باشند. هر دوی این خودروها دارای سه ردیف صندلی می‌باشند و علاوه بر داشتن قیمت معقول، دارای گارانتی ۵ ساله یا ۶۰۰۰۰ مایل هستند که کل بدنه‌ و کابین خودرو را پوشش می‌دهد. همچنین شرکت‌های سازنده، گارانتی ۱۰ ساله یا ۱۰۰۰۰۰ مایلی موتور را به مشتریان عرضه می‌کنند. این اعداد و ارقام بسیار تاثیر گذارند، این را هم در نظر داشته باشید که دو خودرو به تازگی به روز رسانی شده‌اند.حال باید ببینیم کدام یک از این دو خودرو برترند؟ کدام یک را باید خرید؟ در اینجا ما به مقایسه‌ی دقیق دو خودرو می‌پردازیم تا شما را کمک کنیم بهترین تصمیم را بگیرید. اما پیش از شروع، می‌خواهیم نگاهی بیاندازیم به ویژگی‌ها و آپدیت‌هایی که خودروها در مدل ۲۰۱۶ داشته‌اند.

عملکرد فنی

سانتافه با یک نوع موتور ارائه می‌شود: یک موتور V6 ۳.۳ لیتری با قدرت ۲۹۰ اسب بخار، که با یک گیربکس اتوماتیک ۶ دنده همراه شده است. مصرف سوخت آن در مدل دیفرانسیل جلو برابر با ۱۳ لیتر در صد کیلومتر برای رانندگی در شهر و ۹.۴۱ لیتر در صد کیلومتر برای رانندگی در بزرگراه می‌باشد. اما برای مدلی که دارای سیستم انتقال نیروی چهارچرخ متحرک است مصرف سوخت در صد کیلومتر برای رانندگی در شهر، ۱۳ لیتر و در بزرگراه نیز ۹.۸ لیتر می‌باشد.


نمای جلو از کیا سورنتو 2016
نمای جلو از هیوندای سانتافه 2016
نمای کنار از کیا سورنتو 2016
نمای کنار از هیوندای سانتافه 2016
نمای کنارو پشت از کیا سورنتو 2016
نمای کنار و پشت از هیوندای سانتافه 2016
نمای پشت از کیا سورنتو 2016
نمای پشت از هیوندای سانتافه 2016

از طرف دیگر، کیا برای خودروی سورنتو سه موتور در نظر گرفته است. با اینکه بسیاری از رانندگان احتمالا موتورهای مدل پایه را انتخاب نخواهند کرد، ولی به هر ترتیب مشخصات آنها به این صورت است: یک موتور ۴ سیلندر خطی با حجم ۲.۴ لیتر با قدرت ۱۸۵ اسب بخار که میزان مصرف سوخت آن در صد کیلومتر در شهر ۱۱.۲ لیتر و در بزرگراه ۸.۱ لیتر می‌باشد. رانندگانی که توان بیشتری بخواهند می‌توانند گزینه‌ی بعدی را انتخاب کنند: موتور ۴ سیلندر خطی با حجم ۲ لیتر مجهز به توربوشارژ با قدرت ۲۴۰ اسب بخار که مصرف سوخت آن به ازای صد کیلومتر در شهر برابر ۱۱.۷۶ و در بزرگراه ۹.۸ لیتر است. و اما پرقدرت‌ترین موتور عرضه شده برای سورنتو، دارای ۲۹۰ اسب بخار، حجم ۳.۳ لیتر و شش سیلندر وی شکل می‌باشد، یعنی دقیقا همان موتوری که در سانتافه استفاده شده است، که البته به خاطر شراکت این دو شرکت خودروسازی، پیدیده‌ی عجیبی تلقی نمی‌شود. با این حال مصرف این موتور در سورنتو برای رانندگی در شهر ۱۳ لیتر در صد کیلومتر و برای رانندگی در بزرگراه نیز ۹ لیتر در صد کیلومتر است.پس نتیجه این شد که، خودروی سورنتو، حتی در حالتی که موتور یکسانی با سانتافه داشته باشد، مصرف سوخت کمتری نسبت به آن دارد.

طراحی و امکانات

طراحان شرکت کیا، سورنتوی مدل ۲۰۱۶ را از نو طراحی کرده‌اند. این خودرو دارای طراحی امروزی، امکانات جدید و کابین جدید است، همچنین سیستم رانشی خودرو نیز بعد از بازطراحی و بهینه‌سازی، عملکرد مطلوب‌تری را نسبت به مدل قبلی ارائه می‌دهد.اما از طرف دیگر، سانتافه‌ی مدل ۲۰۱۶ نسبت به مدل قبلی تفاوت چندانی نکرده است. آخرین تغییرات اساسی آن به سال ۲۰۱۳ بر‌می‌گردد، جایی که سانتافه‌ی باز طراحی شده در دو مدل ارائه شد: یک مدل بزرگتر با سه ردیف صندلی که در این بررسی نیز از این مدل استفاده شده است و مدل کوچکتر سانتافه که دارای ۲ ردیف صندلی است.با اینکه سرویس اطلاعاتی بازاریابی جهانی J.D. Power، هنوز به طور رسمی، مدل ۲۰۱۶ خودروهای هیوندای سانتافه و کیا سورنتو را رتبه‌بندی نکرده است، اما مطالعات قبلی این سرویس، قابلیت اطمینان دو برند کیا و سورنتو را در حد متوسط برآورد کرده است. البته توجه داشته باشید که این ارزیابی بر مبنای برند خودرو بوده است نه مدل‌های خاص یک برند.اما شاید مهمترین موضوع این باشد که هر دو شرکت، یکی از بهترین گارانتی‌های موجود در صنعت خودروسازی را برای خودروهای جدید خود ارائه می دهند، گارانتی بدنه ی ۵ ساله یا ۶۰۰۰۰ مایلی ( ۹۶۰۰۰کیلومتری) و یک گارانتی ۱۰ ساله یا ۱۰۰۰۰۰ مایلی ( ۱۶۰۰۰۰ کیلومتری) برای پیشرانه‌ی خودرو. در نتیجه، به نوعی می‌توان گفت که هر دو مدل، از نظر قابلیت اطمینان با یکدیگر برابری می‌کنند، حداقل تا زمانی که رتبه بندی های دقیق برای هر دو شاسی بلند ارائه شوند.اما در مورد تجهیزات ایمنی باید گفت که نه سورنتو و نه سانتافه بهترین مدل در کلاس خود نیستند، با این حال، سورنتو نسبت به سانتافه دارای مزیت‌هایی می‌باشد. هشدار خروج از خط و هشدار برخورد از جلو، از جمله امکاناتی هستند که روی سورنتو نصب می‌شوند ولی سانتافه فاقد چنین امکاناتی می‌باشد. در مورد دوربین دید عقب نیز وضعیت به همین شکل می‌باشد. در واقع تنها امکاناتی ایمنی که سانتافه عرضه می‌کند یکی سیستم مانیتور نقاط کور و دیگری سیستم هشدار برخورد از عقب می‌باشد که هر دوی این موارد در سورنتو نیز یافت می‌شوند.با در نظر گرفتن طراحی جدید و تست‌های انجام شده از سوی IIHS و NHTSA و همچنین تجهیزات ایمنی که سورنتو عرضه می‌کند، خودروی شرکت کیا گزینه‌ی مناسب‌تری برای خرید به نظر می‌رسد، به خصوص برای افرادی که ایمنی خودرو اولویت اول آنهاست.همانطور که ممکن است از بخش مربوط به ایمنی حدس زده باشید، کیا سورنتو به لطف طراحی جدید خود، در زمینه تکنولوژی و امکانات رفاهی نیز نسبت به سانتافه برتری دارد و هماهنگی بیشتری با استاندارهای امروزی دارد. سورنتو نه تنها در بخش ایمنی دارای تجهیزات بیشتری است، بلکه از لحاظ داشتن تکنولوژی‌های مدرن و جدید نیز بر سانتافه برتری دارد. بعضی از امکاناتی که سورنتو به آنها مجهز شده است عبارتند از: کروز کنترل تطبیقی، آینه‌های تاشوی برقی و تکنولوژی دیجیتالی بهبود کیفیت موسیقی کلاریفای (Clari-Fi). با در نظر گرفتنن همه‌ی این موارد، به نظر می‌رسد کسانی که تکنولوژی را اولویت اول خود بدانند، احتمالا سورنتو را به سانتافه ترجیح خواهند داد.


نمای داشبورد از کیا سورنتو 2016
نمای داشبورد از هیوندای سانتافه 2016
نمای داخل از کیا سورنتو 2016
نمای داخل از هیوندای سانتافه 2016

قیمت‌ها و مصرف سوخت

قیمت سورنتو، با در نظر گرفتن حمل خودرو به مقصد، از ۲۶۵۰۰ دلار شروع می‌شود، و شکی نیست که از سانتافه با قیمت مدل پایه‌ در حدود ۳۱۵۰۰ دلار ارزان‌تر است. اما این همه‌ی قضیه نیست. مدل‌های پایه‌ی سورنتو با دو ردیف صندلی و موتور ۴ سیلندری عرضه می‌شوند، در حالیکه مدل پایه‌ی سانتافه دارای سه ردیف صندلی و موتور V6 است. اگر سورنتو را از این دو جنبه به سطح سانتافه برسانید، قیمت پرداختی آن، با در نظر گرفتن هزینه‌ی حمل و نقل، به نزدیک ۲۹۷۰۰ دلار می‌رسد.حتی در این صورت نیز خودروی تولیدی کیا قمیت کمتری نسبت به سانتافه خواهد داشت، و از سویی دیگر امکانات و تجهیزات بیشتری را در اختیار شما خواهد گذاشت.

ارزیابی نهایی

هر دو خودروی هیوندایی سانتافه ۲۰۱۶ و کیا سورنتو ۲۰۱۶ دارای مزیت‌های زیادی هستند، با این حال انتخاب بین این دو بسیار راحت است. قطعا کیا سورنتو انتخاب بهتری است. سورنتو دارای تجهیزات ایمنی بیشتری است و علی‌رغم داشتن امکانات بیشتر، قیمت آن نسبت به سانتافه پایین‌تر است و همچنین از نظر پیشرانه نیز انتخاب‌های متعددی پیش روی شما می‌گذارد.هیوندایی اعلام کرده که در طراحی سانتافه‌ی ۲۰۱۷ اصلاحات زیادی انجام خواهد شد و امکاناتی که سانتافه از آن بی‌بهره است را در سال ۲۰۱۷ به آن خواهد افزود، با این کار، هیوندای می‌تواند خودروی خود را برای مشتریان جذاب‌تر و رقابت را برای حریفان سخت‌تر کند. اما تا آن موقع، انتخاب ما سورنتو است.

نکات مثبت کیا سورنتو ۲۰۱۶:

رانندگی راحت و مناسب؛ اقتصادی و مقرون به صرفه؛ طراحی داخلی جالب

نکات منفی کیا سورنتو ۲۰۱۶:

فضای اندک در ردیف دوم؛ در حالت چهارچرخ متحرک ردیف سوم در دسترس نیست؛ محدودیت در قابلیت‌های ایمنی

نکات مثبت هیواندایی سانتافه ۲۰۱۶:

سیستم اینفونتینمنت ساده و قابل استفاده؛ شمار زیاد قابلیت‌های ایمنی؛ استایل مورد پسند و زیبا

نکات منفی هیواندایی سانتافه ۲۰۱۶:

مصرف زیاد سوخت در حالت چهارچرخ متحرک؛ غربیلک فرمان نه چندان عالی

جدول مشخصات فنی دو خودرو
مشخصات کیا سورنتو ۲۰۱۶ هیوندایی سانتافه ۲۰۱۶
توان بیشینه ۱۸۵ اسب بخار در دور ۶۰۰۰ ۱۹۰ اسب بخار در دور ۶۳۰۰
گشتاور بیشینه ۱۷۱ نیوتون‌متر در دور ۴۰۰۰ ۱۸۱ نیوتون‌متر در دور ۴۲۵۰
ظرفیت باک ۷۱ لیتر ۶۵ لیتر
جرم خودرو ۱۶۸۰ کیلوگرم ۱۵۶۸ لیتر

آگهی های مرتبط

(تومان)245,000,000

GDI / مانیتور ناویگیشن اصلی فعال با نقشه ایران / فولترین و کاملترین جی تی لاین / رادار بین خطوط / بخار زدای اتوماتیک / مه شکن جلو ۴ تکه / رکاب / دنده پشت فرمان / کالیپر ترمز قرمز / ۴ دوربین '۳۶۰ / ساب ووفر جلو و عقب / ۵ گرمکن ۲ سردکن / اتو پارک / صندوق برقی هوشمند / درایو مود / پاناروما سانروف / مموری صندلی / رینگ ۱۹ / پرده عقب / شیشه دودی / مه شکن فابریک عقب / دو دیفرانسیل / زنون چرخشی / ترمز دستی برقی / اتوهلد / ۷ نفره / کولر عقب / زاپاس بزرگ / گارانتی اطلس خودرو (یکسال بیمه ثالث + هزینه پلاک) 

48 دقیقه پیشتهران
(تومان)227,000,000

موتور ام پی ای گارانتی اسا موتور اتو پارک صندوق برقی فروش یا معاوضه 09121364982 

2 ساعت پیشتهران
(تومان)185,000,000

بسیار تمیز 

4 ساعت پیشالبرز
(تومان)187,000,000

فول کامل ، مانیتور بزرگ فابریک ساب جلو عقب اتو هلد ، صندوق برقی ، گرمکن سردکن 09125062676 

دیروزتهران
توافقی
57,000 کیلومتر

شرکتی فول کامل،تک و خاصترین رنگ ،شش سیلندر موتور ٣٥٠٠ سی سی، گارانتی فعال تا سال ٢٠١٨ هفت نفره جفت کولرکیلس استارتر، رکاب،سه مانیتور،گرمکن و سرد کن صندلی ها، سقف پانوراما،ساب عقب و جلو،esp,شیب سنج، دف لاک، ده ایربک، لاستیک ها ٩٠ درصد،زنون چرخشی ، چراغ شورو... درحد صفر واقعی 185م 

دیروزتهران
(تومان)245,000,000

5گرم 2سرد .دوربین 360 .نویگیشن .مانیتور بزرگ .رینگ استیل .رکاب .سقف پاناروما .کیت GT line و....فول کامل 88226453 

1395/10/26تهران

پستهای مرتبط

کادیلاک به عنوان یکی از معتبرترین و در عین حال محبوب‌ترین برندهای دنیای خودرو شناخته می‌شود. در این مقاله به بررسی تاریخچه و معرفی اجمالی این برند معروف می‌پردازیم. با اتکس همراه باشید.
در سال 2016 با حجم عظیمی از خودروهای لوکس مواجه هستیم که خریداران این دسته از خودروها را بر سر دو راهی های زیادی قرار میدهد.
در ماه آوریل امسال از چانگان CS95 برای نخستین بار رونمایی شد. این خودرو به عنوان مدل پیشرفته‌تر CS75 محسوب شده و به نظر می‌رسد که بتواند بازار خوبی را به خود اختصاص دهد. در گزارشی جامعه از اتکس به سراغ بررسی این خودرو رفته‌ایم. با ما همراه باشید.

نظرات