چگونه خودروی خود را برای زمستان آماده کنیم؟

453
0
دسته بندی :  عمومی
چگونه خودروی خود را برای زمستان آماده کنیم؟

رانندگان در فصل سرما با چالش‌های مختلفی روبرو می‌شوند، جاده‌های یخ زده، خیابان‌های لغزنده و دمای بسیار پایین از جمله مسائلی است که مخصوص فصل زمستان (و البته گاها پاییز) می‌باشد. بنابرین اگر می‌خواهید زمستان دلنشینی سپری کنید، بهتر است خودروی خودتان را آماده‌ی این فصل کنید تا مجبور نشوید در میان سرما و کولاک منتظر ماشین امداد بمانید. در این جا به ۸ نکته‌ی ساده‌ای اشاره می‌کنیم که شما را درانجام این کار یاری می‌کنند:

روشنایی

در زمستان خورشید زودتر غروب می‌کند، یعنی طول روز کوتاه‌تر است و طبیعتا مدت زمان رانندگی در تاریکی بیشتر می‌شود. بنابرین باید مطمئن شوید که تمام چراغ‌های خودرو به خوبی کار می‌کنند و روشنایی کافی تولید می‌کنند. اگر چراغی از کار افتاده است، آن را تعویض کنید، اگر برف روی چراغ‌های جلو یا عقب نشسته سریعا آن را پاک کنید،‌ اگر داخل چراغ‌های جلو زرد شده یا در آن بخار نشسته، بهتر است به فکر تعمیر و یا تعویض آنها باشید.

باتری

به یاد داشته باشید که باتری در هوای گرم نسبت به هوای سرد بهتر کار می‌کند. پس اگر باتری خودروی شما ضعیف باشد، احتمالا در زمستان از کار خواهد افتاد. می‌توانید باتری را تست کنید تا بفهمید در چه وضعیتی قرار دارد. اگر باتری قدیمی است، آن را تعویض کنید. در هر صورت اطمینان یابید که باتری خودرو وضعیت خوبی دارد، هیچکس دوست ندارد اتومبیلش در یک صبح سرد زمستانی روشن نشود.

ضدیخ

همه به خوبی اهمیت استفاده از ضدیخ را می‌دانند، با این حال باز هم اشاره می‌کنیم که ضدیخ از یخ زدن موتور خودروی شما در دماهای زیرصفر جلوگیری می‌کند. بنابرین، پیش از وارد شدن به زمستان میزان ضدیخ موتور را چک کنید و مطمئن شوید که موتور نشتی ندارد. بسیاری از مکانیک‌های خودرو توصیه می‌کنند که از ترکیب ۵۰ درصد ضدیخ و ۵۰ درصد آب در رادیاتور استفاده شود، که البته نسبت به استفاده‌ی صد در صدی از ضدیخ، باعث کاهش دمای یخ‌زدگی می‌شود.

بنزین و آب برف‌پاک‌کن

شاید با خود فکر کنید که ارتباط این دو چه می‌تواند باشد. ارتباط این دو با یکدیگر این است که هر دوی این آیتم‌ها در زمستان باید در بالاترین حد ممکن باشند. به چند دلیل باید باک خودرو را پر نگه دارید، مثلا پر بودن باک ممکن است از یخ زدن آب جمع شده در پمپ سوخت جلوگیری کند، همینطور اگر روزی در برف گیر کردید می‌توانید با روشن نگه داشتن موتور خودتان را گرم کنید. همچنین در زمستان و هنگام کولاک و بارش باران و حتی بعد از آب شدن یخ‌ها، لازم خواهد بود تا در حین حرکت دائما شیشه‌ی خودرو را تمیز کنید، پس پر کردن مخزن آب برف‌پاک‌کن را فراموش نکنید.

لاستیک‌ها

بسیاری از رانندگانی که خودروی آنها از قابلیت چهارچرخ متحرک (دو دیفرانسیل) بهره می‌برد، به خصوص آنهایی که خودروی شاسی‌بلند می‌رانند، تصور می‌کنند که در شرایط نامساعد جوی می‌توانند با اطمینان شتاب‌گیری کنند، اما از این حقیقت بی‌خبرند که دو دیفرانسیل بودن خودرو هنگام تغییر مسیر و ترمز‌گیری به کار نمی‌آید. داشتن لاستیک‌ها مخصوص زمستان به خصوص در مناطق سردسیر یک باید است. ویژگی این نوع لاستیک‌ این است که انعطاف‌پذیری خود را در دماهای پایین حفظ می‌کنند، پس حتی در مواقعی که برف و یخ در سطح جاده وجود نداشته باشد این لاستیک‌ها اصطکاک بیشتری فراهم می‌کنند.

نگهداری خودرو در سرما

فشار لاستیک‌ها

اطلاع داشتن از فشار لاستیک‌ها در دماهای پایین بسیار ضروری است. به این دلیل که با کاهش دمای هوا، فشار لاستیک‌ها نیز افت می‌کند. رانندگی کردن با لاستیک‌ها‌ی کم‌فشار باعث فرسودگی سریع‌تر آنها می‌شود و یا حتی ممکن است در اثر ساییدگی سطح لاستیک حادثه‌ی ناگواری رخ دهد. همچنین کنترل کردن خودرویی که فشار لاستیک‌های آن کم است، سخت‌تر بوده و تغییرمسیر‌های پیش‌بینی نشده بیشتر اتفاق می‌افتد. پس با ورود به فصول سرد، فشار لاستیک خود را تنظیم کنید و حواستان باشد که بالا رفتن دمای هوا در بهار، کمی از باد لاستیک را تخلیه کنید.

سیستم گرم‌کن خودرو و مه‌زدای شیشه‌ها

همه به اهمیت استفاده از بخاری خودرو در سرمای زمستان واقف هستند، پس مطمئن شوید که این آیتم ضروری خودرو به خوبی کار می‌کند. همچنین سیستم مه‌زدای شیشه‌ها را نیز چک کنید که بخش از آن از کار نیافتاده باشد. سیستم مه‌زدا یا یخ‌زدای شیشه‌ها، که اغلب در شیشه‌ی عقب خودرو تعبیه ‌می‌شود، می‌تواند از یخ‌زدگی و بخارگرفتن شیشه‌ها جلوگیری کند. پس برای راحتی و ایمنی خودتان به این دو آیتم اهمیت دهید.

کیت اضطراری

اگر شما به فکر سفر در زمستان هستید و یا می‌خواهید که تمام جوانب احتیاط رانندگی در زمستان را رعایت کنید، بهتر است به فکر جمع‌آوری یک کیت امداد در مواقع ضروری باشید. شاید این مورد برای رانندگانی شهری صدق نکند، اما اگر شما مسافت زیادی را در بیرون از شهر و در جاده‌های دورافتاده‌ای که تا کیلومترها از خودرو خبری نیست، رانندگی می‌کنید، حتما این توصیه‌ی ما را جدی بگیرید. این کیت‌ها را می‌توانید به صورت آماده نیز خریداری کنید. کیت شما باید شامل پتو، آب آشامیدنی و خوراکی، چراغ‌قوه، جعبه کمک‌های اولیه، چاقو، شارژ گوشی که با فندک خودرو کار می‌کند و همینطور کابل اتصال باتری خودرو و زنجیرچرخ باشد. همچنین داشتن اسپری یخ‌زدا نیز خالی از لطف نیست.

آگهی های مرتبط

(تومان)148,500,000

درجه یک فنی سالم بیمه تا برج ۱۰ 

22 دقیقه پیشاصفهان
(تومان)86,000,000

180,000 کیلومتر

درجه یک فنی سالم بیمه ۹۷/۴ تخفیف بیمه کامل بدون رنگ 

22 دقیقه پیشاصفهان
(تومان)119,000,000

النترا 2014 فول نیوفیس ، 5 گرمکن 2 سرد کن ، مانیتور 7 اینچ ، کامپیوتر سفری سوپر ویژن ، کی لس استارتر ...... 

1 ساعت پیشمازندران
(تومان)25,000,000

 

1 ساعت پیشتهران
(تومان)360,000,000

تویوتا لندکروز ۲۰۱۰ بژ طلایی فیس ۲۰۱۳ بدون رنگ داخل کرم بیمه یکسال لاستیک ۱۰۰ درصد 

1 ساعت پیشآذربایجان شرقی
(تومان)21,800,000

سند دست اول بدون تصادف و رنگ وخش فنی کاملا سالم باطری اتمی نو کفی زیر پا و صندوق سه بعدی چرمی سرویس کامل انجام شده 

2 ساعت پیشتهران

پستهای مرتبط

نظرات