کارشناسی قیمت خودرو چطور انجام می پذیرد؟

دسته بندی :  عمومی
کارشناسی قیمت خودرو چطور انجام می پذیرد؟

آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که حدود قیمت یک خودرو به خصوص در انواع کارکرده چگونه و بر حساب چه مواردی تعیین می‌شود ؟ و این تعیین قیمت به چه فاکتورهایی و بر حساب کدام شرایط سنجیده می ‌شود؟

خب در اینجا باید بگوییم که تعیین قیمت در واقع نتیجه یک کارشناسی درست است. و تعیین و تخمین قیمت حدودی یک خودرو، از چشمه‌های هنر کارشناسی خودرو می‌باشد. همچنین عموما، تعیین قیمت یک خودرو در مرحله آخر فرایند کارشناسی و پس از به دست آمدن تمامی داده‌ها و فهمیدن شرایط خودرو صورت می‌پذیرد. پس در ابتدا لازم است تا مروری بر فرایند کارشناسی یک خودرو و سیر مراحل استخراج اطلاعات داشته باشیم :1. کارشناسی رنگ و بدنه

 

اولین مرحله از فرایند کارشناسی مربوط به بخش رنگ و  بدنه اتومبیل است. در گذشته نیز مقالات بسیاری را در زمینه کارشناسی بدنه برای شما خوانندگان گروه اُتکس منتشر کردیم و حال به تشریح سلسه مراتب این امر می‌پردازیم. در قدم اول کارشناس به کمک دستگاهتشخیص رنگ دیجیتال به آنالیز وضعیت رنگ‌ بدنه خواهد پرداخت. عدد به نمایش آمده توسط دستگاه در نقاط مختلف بدنه اتومبیل وضعیت رنگ بدنه مشخص می‌کند. هر چند که تمامی دستگاه‌های دیجیتال دارای ضریب‌ خطایی هستند و این میزان خطا بسته به نوع دستگاه می‌تواند اندک یا زیاد باشد اما یک کارشناس خبره به کمک تجربه و دانش خود می‌تواند چالش این ضریب خطا را در امر کارشناسی به طور کامل پوشش دهد. 

بعد از آنالیز رنگ‌ خودرو، آشکار شدن میزان رنگ‌شدگی خودرو در نقاط مختلف و بررسی آسیب‌های قطعات بدنه جهت فرآیند صافکاری و نقاشی، نوبت به بازبینی مواردی مانند سینی‌های جلو و عقب، سرشاسی‌ها، بازبینی وضعیت رکاب، ستون‌ها و بررسی میزان درز‌های مختلف بین قطعات بدنه می‌رسد. در این مرحله از کار نیز شرایط کلی بدنه اتومبیل مشخص شده و حتی مواردی مانند تعویضی بودن و یا چپی بودن اتاق خودرو نیز آشکار شده و بسته به میزان آسیب‌دیدگی‌ها و دور بودن وضعیت بدنه از حالت اولیه خود، درصدی از ارزش و قیمت واقعی اتومبیل کسر می‌شود.


دستگاه تشخیص رنگ دیجیتال خودرو2. کارشناسی فنی

 

در مرحله دوم از فرایند کارشناسی، کارشناس به کمک دستگاه دیاگ وضعیت قسمت‌های فنی، وضعیت سنسور‌ها و خطا‌های آن‌ها، کارکرد صحیح بخش‌های مختلف و میزان کارکرد اتومبیل را مشخص می‌کند. در واقع دستگاه دیاگ عملکرد فنی خودرو را تشریح و تحلیل کرده و داده‌های به دست آمده در این مرحله نیز نقش تعیین‌کننده‌ای در میزان افت قیمت خودرو، میزان وقت و هزینه‌های لازم برای برطرف کردن مشکلات و میزان رضایتمندی خریدار دارد.


دستگاه دیاگ خودرو

 


3. تست رانندگی


مرحله دوم کار کارشناسی، در شرایط سکون انجام گرفته اما در مرحله سوم از فرایند کارشناسی خودرو، کارشناس به جهت تکمیل آزمایش بخش فنی و محک زدن قسمت‌هایی از قبیل جلو‌بندی، تعلیق، راندمان موتور و گیربکس، میزان سر و صدای اتاق و کیفیت کلی سواری اتومبیل، یک تست رانندگی چند دقیقه‌ای را انجام می‌دهد. این مرحله از کار که به کارشناسی تکمیلی خودرو نیز معروف است به جهت استخراج اطلاعات از بخش‌هایی از خودرو بوده که سنجش عیار آن‌ها به صورت کلی در حالت سکون امکان‌پذیر نیست و لازم است تا خودروی مورد نظر کمی رانده شود.


تست رانندگی کارشناس خودرو4. تعیین و تخمین قیمت


در نهایت و در محله آخر از فرایند کارشناسی، کارشناس تمامی اطلاعات مربوط به وضعیت خودروی مورد نظر را جمع‌آوری و طبقه‌بندی می‌کند و حدود قیمت و ارزش واقعی خودرو، با توجه به تمامی اطلاعات به‌ دست آمده و همچنین قیمت روز خودرو در بازار مشخص می‌شود. 

 نقص عملکرد و خسارت در هر بخشی از فرایند کارشناسی می‌تواند باعث افت ارزش واقعی خودرو شود. در واقع کارشناسی خودرو، آشکار‌کننده میزان ارزش و قیمت واقعی آن است و بارها پیش‌آمده که خودرویی به ظاهر وضعیت ایده‌آلی داشته و قیمت نسبتا بالایی نیز دارد اما پس از آزمون کارشناسی کامل و لیست شدن اشکالات و ایرادات آن توسط یک کارشناس خبره، خریدار متوجه وخامت ماجرا و گاهی متوجه میزان خوش‌خیم بودن و یا بدخیم بودن سرطان متحرک نشان‌شده برای خرید خود می‌شود! نکته مهم دیگر در امر قیمت‌گذاری، تسلط و آگاهی بر قیمت روز خودرو در بازار فروش است که این برای یک کارشناس باتجربه امری ساده اما برای اکثریت خریداران اتومبیل چالشی بزرگ است. و اما راه چاره برای فائق‌ آمدن بر این چالش چیست ؟


کارشناسی خودرو به بخش تحلیل قیمت خودروی اُتکس مراجعه کنید


هر چند که بهتر است برای تعیین قیمت دقیق خودرو یک کارشناسی حرفه ای اعلام نظر کند، که میتوانید همین الان یک کارشناس در فرم مرتبط با کارشناسی رنگ و فنی خودرو درخواست کنید ولی سرویس تحلیل قیمت خودرو اُتکس، ابزاری بسیار مفید، به‌روز و ساده برای استفاده و آگاهی است که شما به کمک آن می‌توانید به سهولت هر چه تمام‌تر، از وضعیت قیمت خودروی نو و یا کارکرده مورد نظر خود در شرایط روز بازار آگاه شوید. این سرویس که پیش‌تر در مقاله‌ای به معرفی و بررسی آن پرداخته‌شده کاملا منطبق بر اوضاع روز اقتصادی و شرایط آشفته‌بازار خودروی کشور بوده و قیمت تمامی خودرو‌ها در آن، با سه حد بالا، متوسط و پایین بر روی نمودار تحلیل شده‌اند. همچنین این ابزار می‌تواند کمک بسیار خوبی برای خریداران اتومبیل به جهت مشخص شدن دایره انتخاب‌ها متناسب با بودجه در نظر گرفته خود باشد. هیجان انگیز نیست ؟ کافیست با مراجعه به بخش سرویس تحلیل قیمت خودرو اُتکس، آن را امتحان کنید. 


سرویس تحلیل قیمت خودروی اُتکسآگهی های مرتبط

(تومان)68,500,000

116,500 کیلومتر

خودرو از اول دست خودم بوده و سنددست اول-کارکردبسیارکم چون خودرو دیگری داشتم وزیاد از این خودرواستفاده نکردم-بسیار نرم وبی صدا و گیریبکس بدون تقه وموتور کاملا فرانسوی و بدون عیب فنی-کاملا سالم برای مسافرت دور ایران-دارای دوربین وسنسور دنده عقب-مانیتور وال سی دی فابریک206 وبا GPS- دارای کروز کنترل-لاستیک 80درصد_روکش صندلی و چراغهای پرژکتور زنون-چراغهای اتاقLED -آینه راهنمادار-پاور ویندوز-تمام سرویسهای دوره ایش رو به موقع بردم و کاملا بدون عیب،خانگی وتمیزرنگ فابریک-بیمه تابرج4سال98-حدود11میلیون آپشن دارد 

9 دقیقه پیشاصفهان
فروش فوری
(تومان)168,500,000

116,500 کیلومتر

خودرو از اول دست خودم بوده و سنددست اول-کارکردبسیارکم چون خودرو دیگری داشتم وزیاد از این خودرواستفاده نکردم-بسیار نرم وبی صدا و گیریبکس بدون تقه وموتور کاملا فرانسوی و بدون عیب فنی-کاملا سالم برای مسافرت دور ایران-دارای دوربین وسنسور دنده عقب-مانیتور وال سی دی فابریک206 وبا GPS- دارای کروز کنترل-لاستیک 80درصد_روکش صندلی و چراغهای پرژکتور زنون-چراغهای اتاقLED -آینه راهنمادار-پاور ویندوز-تمام سرویسهای دوره ایش رو به موقع بردم و کاملا بدون عیب،خانگی وتمیزرنگ فابریک-بیمه تابرج4سال98-حدود11میلیون آپشن 

11 دقیقه پیشاصفهان
(تومان)137,000,000

پژو 207 اتوماتیک صندوقدار. رنگ سفید. سری اول. پلاک شده. موجود در پارکینگ ایرانخودرو. آماده تحویل درب پارکینگ. فروش فقط نقدی. 

39 دقیقه پیشاصفهان
(تومان)948,000,000

 

58 دقیقه پیشتهران
توافقی

19,000 کیلومتر

رنو سیمبل PE_2017 فنی و بدنه عالی به شرط کارشناس شما. تمامی سرویس ها در نمایندگی انجام شده است. 1سال بیمه،تخفیف کامل لاستیک کره ای نو 5 سال گارانتی شرکت نگین خودرو 

58 دقیقه پیشتهران
(تومان)47,700,000

بیمه تا برج ۵. تخفیف کامل. کاپوت و نوک گلگیر به اندازه یک وجب رنگ. بدون کوچکترین ضربه و خط و خش. بسیار تمیز. تسمه تایم نو. لنت نو. 

59 دقیقه پیشتهران

پستهای مرتبط

به گزارش اُتکس، شرایط فروش نقدی و اعتباری بی وای دی S6 توسط شرکت کارمانیا خودرو اعلام شد.

نظرات