کارشناسی قیمت خودرو چطور انجام می پذیرد؟

دسته بندی :  عمومی
کارشناسی قیمت خودرو چطور انجام می پذیرد؟

آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که حدود قیمت یک خودرو به خصوص در انواع کارکرده چگونه و بر حساب چه مواردی تعیین می‌شود ؟ و این تعیین قیمت به چه فاکتورهایی و بر حساب کدام شرایط سنجیده می ‌شود؟

خب در اینجا باید بگوییم که تعیین قیمت در واقع نتیجه یک کارشناسی درست است. و تعیین و تخمین قیمت حدودی یک خودرو، از چشمه‌های هنر کارشناسی خودرو می‌باشد. همچنین عموما، تعیین قیمت یک خودرو در مرحله آخر فرایند کارشناسی و پس از به دست آمدن تمامی داده‌ها و فهمیدن شرایط خودرو صورت می‌پذیرد. پس در ابتدا لازم است تا مروری بر فرایند کارشناسی یک خودرو و سیر مراحل استخراج اطلاعات داشته باشیم :1. کارشناسی رنگ و بدنه

 

اولین مرحله از فرایند کارشناسی مربوط به بخش رنگ و  بدنه اتومبیل است. در گذشته نیز مقالات بسیاری را در زمینه کارشناسی بدنه برای شما خوانندگان گروه اُتکس منتشر کردیم و حال به تشریح سلسه مراتب این امر می‌پردازیم. در قدم اول کارشناس به کمک دستگاهتشخیص رنگ دیجیتال به آنالیز وضعیت رنگ‌ بدنه خواهد پرداخت. عدد به نمایش آمده توسط دستگاه در نقاط مختلف بدنه اتومبیل وضعیت رنگ بدنه مشخص می‌کند. هر چند که تمامی دستگاه‌های دیجیتال دارای ضریب‌ خطایی هستند و این میزان خطا بسته به نوع دستگاه می‌تواند اندک یا زیاد باشد اما یک کارشناس خبره به کمک تجربه و دانش خود می‌تواند چالش این ضریب خطا را در امر کارشناسی به طور کامل پوشش دهد. 

بعد از آنالیز رنگ‌ خودرو، آشکار شدن میزان رنگ‌شدگی خودرو در نقاط مختلف و بررسی آسیب‌های قطعات بدنه جهت فرآیند صافکاری و نقاشی، نوبت به بازبینی مواردی مانند سینی‌های جلو و عقب، سرشاسی‌ها، بازبینی وضعیت رکاب، ستون‌ها و بررسی میزان درز‌های مختلف بین قطعات بدنه می‌رسد. در این مرحله از کار نیز شرایط کلی بدنه اتومبیل مشخص شده و حتی مواردی مانند تعویضی بودن و یا چپی بودن اتاق خودرو نیز آشکار شده و بسته به میزان آسیب‌دیدگی‌ها و دور بودن وضعیت بدنه از حالت اولیه خود، درصدی از ارزش و قیمت واقعی اتومبیل کسر می‌شود.


دستگاه تشخیص رنگ دیجیتال خودرو2. کارشناسی فنی

 

در مرحله دوم از فرایند کارشناسی، کارشناس به کمک دستگاه دیاگ وضعیت قسمت‌های فنی، وضعیت سنسور‌ها و خطا‌های آن‌ها، کارکرد صحیح بخش‌های مختلف و میزان کارکرد اتومبیل را مشخص می‌کند. در واقع دستگاه دیاگ عملکرد فنی خودرو را تشریح و تحلیل کرده و داده‌های به دست آمده در این مرحله نیز نقش تعیین‌کننده‌ای در میزان افت قیمت خودرو، میزان وقت و هزینه‌های لازم برای برطرف کردن مشکلات و میزان رضایتمندی خریدار دارد.


دستگاه دیاگ خودرو

 


3. تست رانندگی


مرحله دوم کار کارشناسی، در شرایط سکون انجام گرفته اما در مرحله سوم از فرایند کارشناسی خودرو، کارشناس به جهت تکمیل آزمایش بخش فنی و محک زدن قسمت‌هایی از قبیل جلو‌بندی، تعلیق، راندمان موتور و گیربکس، میزان سر و صدای اتاق و کیفیت کلی سواری اتومبیل، یک تست رانندگی چند دقیقه‌ای را انجام می‌دهد. این مرحله از کار که به کارشناسی تکمیلی خودرو نیز معروف است به جهت استخراج اطلاعات از بخش‌هایی از خودرو بوده که سنجش عیار آن‌ها به صورت کلی در حالت سکون امکان‌پذیر نیست و لازم است تا خودروی مورد نظر کمی رانده شود.


تست رانندگی کارشناس خودرو4. تعیین و تخمین قیمت


در نهایت و در محله آخر از فرایند کارشناسی، کارشناس تمامی اطلاعات مربوط به وضعیت خودروی مورد نظر را جمع‌آوری و طبقه‌بندی می‌کند و حدود قیمت و ارزش واقعی خودرو، با توجه به تمامی اطلاعات به‌ دست آمده و همچنین قیمت روز خودرو در بازار مشخص می‌شود. 

 نقص عملکرد و خسارت در هر بخشی از فرایند کارشناسی می‌تواند باعث افت ارزش واقعی خودرو شود. در واقع کارشناسی خودرو، آشکار‌کننده میزان ارزش و قیمت واقعی آن است و بارها پیش‌آمده که خودرویی به ظاهر وضعیت ایده‌آلی داشته و قیمت نسبتا بالایی نیز دارد اما پس از آزمون کارشناسی کامل و لیست شدن اشکالات و ایرادات آن توسط یک کارشناس خبره، خریدار متوجه وخامت ماجرا و گاهی متوجه میزان خوش‌خیم بودن و یا بدخیم بودن سرطان متحرک نشان‌شده برای خرید خود می‌شود! نکته مهم دیگر در امر قیمت‌گذاری، تسلط و آگاهی بر قیمت روز خودرو در بازار فروش است که این برای یک کارشناس باتجربه امری ساده اما برای اکثریت خریداران اتومبیل چالشی بزرگ است. و اما راه چاره برای فائق‌ آمدن بر این چالش چیست ؟


کارشناسی خودرو به بخش تحلیل قیمت خودروی اُتکس مراجعه کنید


هر چند که بهتر است برای تعیین قیمت دقیق خودرو یک کارشناسی حرفه ای اعلام نظر کند، که میتوانید همین الان یک کارشناس در فرم مرتبط با کارشناسی رنگ و فنی خودرو درخواست کنید ولی سرویس تحلیل قیمت خودرو اُتکس، ابزاری بسیار مفید، به‌روز و ساده برای استفاده و آگاهی است که شما به کمک آن می‌توانید به سهولت هر چه تمام‌تر، از وضعیت قیمت خودروی نو و یا کارکرده مورد نظر خود در شرایط روز بازار آگاه شوید. این سرویس که پیش‌تر در مقاله‌ای به معرفی و بررسی آن پرداخته‌شده کاملا منطبق بر اوضاع روز اقتصادی و شرایط آشفته‌بازار خودروی کشور بوده و قیمت تمامی خودرو‌ها در آن، با سه حد بالا، متوسط و پایین بر روی نمودار تحلیل شده‌اند. همچنین این ابزار می‌تواند کمک بسیار خوبی برای خریداران اتومبیل به جهت مشخص شدن دایره انتخاب‌ها متناسب با بودجه در نظر گرفته خود باشد. هیجان انگیز نیست ؟ کافیست با مراجعه به بخش سرویس تحلیل قیمت خودرو اُتکس، آن را امتحان کنید. 


سرویس تحلیل قیمت خودروی اُتکسآگهی های مرتبط

(تومان)1,370,000,000

67,000 کیلومتر

رادار ها کامل، نایت ویژن، ماساژور و داینامیک سیت، سقف جیر، مانیتور پشت فابریک، یخچال عقب، در صندوق، سیستم هارمن، ٤گرم ٤سرد، ٤طرف مموری، کیلس و استارتر، سقف پانارما 

دیروزتهران
توافقی

144,000 کیلومتر

خودرو بسیار تمیز دیسک صفحه valeo و تسمه تایم و تسمه دینام و شمع اوریدیوم بوش به تازگی تعویض شده فنی به شرط جلوبندی کامل تعویض شده کفپوش یک تکه روکش صندلی و فرمان چرم تیپ ۳( اینه برقی شیشه عقب برقی سیستم تحویه اتومات ایربگ ترمز ABS) لاستیک خارجی بیش از ۷۰‎٪ تخفیف بیمه کامل سقف ستون شاسی جلو و عقب پلمپ گلگیر جلو راست رنگ گلگیر جلو چپ تعویض نوک کاپوت رنگ به شرط کارشناسی 

دیروزتهران
(تومان)480,000,000

فولترین/لانچ/گارانتى پنج ساله ایرتویا و150هزارکیلومتر ایرتویا/4 رادار(رادار جلو /رادارجانبی،نقطه کور، هشدار خارج شدن از بین خطوط)، نقطه کور دنده عقب/سیستم صوتی JBL/اتو پارک/٧ ایربگ، سنسور پارک عقب و جلو، سیستم صوتی ٨ اینچی لمسی، کروز کنترل، کی لس استارت ، رانندگی سه حالته(نرمال ، اکو، اسپرت) اتو هلد، نور بالا و پایین اتوماتیک، صندلی چرم، گرمکن صندلی هاو فرمان/آینه تاشو برقی، ترمز دستی برقی، کیت پنچری/بدون خط و خش مشابه صفر/فروش نقدى وامکان معاوضه با خودرودیگر/ 09127618186 

دیروزتهران
(تومان)495,000,000

آیکون/گارانتى 5ساله ایرتویا/بنزینی/هفت ایربگ، سنسور پارک عقب و جلو، سیستم صوتی ٨ اینچی لمسی، کروز کنترل، کی لس استارت ، رانندگی سه حالته(نرمال ، اکو، اسپرت) اتو هلد، نور بالا و پایین اتوماتیک، صندلی پارچه،/آینه تاشو برقی، ترمز دستی برقی، کیت پنچری/فروش نقدى وامکان معاوضه با خودرودیگر/پلاک آماده/(بدون رادار و اتوپارک میباشد) 09127618186 

دیروزتهران
دیروزتهران
دیروزتهران

پستهای مرتبط

نمایشگاه بین‌المللی خودروی تهران پس از ۱۱ مجددا دایر شد و شرکت‌های معتبر اروپایی و آسیایی نیز در آن حضور یافتند. روز شنبه ۳۰ بهمن آخرین روز این نمایشگاه است. طی چند گزارش از اتکس سعی خواهیم داشت تا به رویدادهای مهم و دستاوردهای این چند روز در نمایشگاه شهر آفتاب بپردازیم.

نظرات