چطور خودمان متوجه کم کردن کیلومتر خودرو توسط فروشنده بشویم

دسته بندی :  عمومی
چطور خودمان متوجه کم کردن کیلومتر خودرو توسط فروشنده بشویم

در ذهن خیلی از افرادی که قصد خرید خودرو را دارند همیشه این سوال نقش بسته که اگر فروشنده کیلومتر خودرو را دستکاری کند کسی متوجه میشود؟ یا این آب زیر کاه به اصطلاح باهوش قصه ی ما میتواند به راحتی و بی سر و صدا خودرو را به کسی غالب کند.

برای این که بتوانید خودتان تا حدودی تشخیص دهد که قضیه از چه قرار است و آیا کیلومتر خودرو دستکاری شده است یا نه متد هایی ساده وجود دارد که تک تک آنها را بررسی میکنیم:


1- بررسی وضعیت کارکرد در مقایسه با سال تولیدمرحله 1: مقایسه سال تولید در برابر کارکرد


سال تولید بیانگر خیلی چیزها میتواند باشد میانگین کارکرد هر خودرو در سال حدود 15 هزار کیلومتر است اگر این رقم را در مقدار گذشته از سال تولید خودرو ضرب کنیم و نتیجه ای نا معقول و خارج از رنج دریافت کنیم این نشانه ی خوبی نیست و باید به این مساله شک کنیم که ممکن است کیلومتر توسط فروشنده دستکاری شده باشد.


مرحله 2: بررسی عادت های فروشنده


اگر فروشنده خانم خانه داری بود که از خودرو شخصی اش فقط برای خرید یا آوردن بچه ها از مهدکودک یا مدرسه استفاده میکرد، کارکرد کم خودرو قابل توجیه و دفاع کردن است ولی اگر با کسی طرف بودید که منزل مسکونیش سمت سید خندان یا سردار جنگل بود ولی محل کارش جایی نزدیکی های قرچک یا اسلامشهر و کارکرد خودرو بعد از 5 سال 30 هزار کیلومتر باشد این خود نوعی جوک است و باید به این خودرو و کارکردش شک کرد.


2- بررسی وضعیت ظاهری خودرو


همیشه بررسی وضعیت ظاهری خودرو و فرسوده شدن بعضی از آیتم ها بیانگر این نیست که کیلومتر خودرو دست کاری شده است ولی ترکیب بعضی از موارد زیر باهم میتواند تا حدود زیادی شما را به حقیقت ماجرا نزدیک کند.


مرحله 1: چک کردن پدال گاز


پدال گاز خودرو معمولا دیر خراب میشود مگر اینکه فشار بیش از حد به آن وارد شود. اگر کارکرد خودرو کمتر از 100 هزار کیلومتر باشد و پدال گاز خودرو خوردگی و فرسایش بیش از حدی داشت این موضوع میتواند بیانگر دستکاری در کیلومتر خودرو باشد.

مرحله 2: چک کردن موکت زیر پایی خودرو


زیرپایی خودرو در دو صورت خراب میشود، هزاران هزار کیلومتر خودرو را بتازانید یا پاهای عضلانی آرنولد یا فرانک زین را داشته باشید و فشار بیش از حدی به پدال گاز بیاورید. اگر دیدید زیرپایی یا موکت خودرو مخصوصا زیر پدال گاز خوردگی و فرسودگی دارد و کیلومتر خودرو عجیب کم کارکرد است مطمئن باشید مشکلی در کیلومتر خودرو است.

مرحله 3: بررسی وضعیت رنگ و تعویض بدنه خودرو


اگر زمانی خودرویی دیدیئ که کاپوت، گلگیر، در سمت راننده رنگ و سپر عقب آن تعویض شدگی و حتی رکاب خودرو هم چند سانتیمتر رنگ داشت با این حال کیلومتر خودرو بسیار خوشحال در 25,000 هزار کیلومتر جا خوش کرده بود بخندید و مانند یک جنتلمن محل را ترک کنید.


مرحله 4: چک کردن عمق عاج خودرو


سکه ای را بردارید و وارد عاج خودرو کنید اگر فقط 1.5 میلیمتر آن یا کمتر به داخل فرورفت خودرو حداقل 90 هزار کیلومتری کار کرده است.اگر کیلومتر خیلی پایینتر از این رقم بود احتمال این میرود که کیلومتر دستکاری شده باشد

3- بررسی سرویس های دوره ای


چک کردن سرویس های دوره ای یکی از راههای دیگر رسیدن به حقیقت است از فروشنده بخواهید رسید های مرتبط با سرویس های دوره ای را چه برای نمایندگی باشد و چه برای مکانیکی ناصر آقا دست فرمون را در اختیار شما قرار دهد، به تاریخ رسید ها نگاهی بیاندازید و کیلومتری که در آن سرویس ها و چک آپ ها انجام شده است را مشاهده و با کیلومتر کنونی خودرو مقایسه کنید، اگر فاصله معنا دار بود مطمئن باشید خبرهایی است و ممکن است کیلومتر دستکاری شده باشد.

4- از یک کارشناس خبره خودرو کمک بگیرید


و البته در آخر باید اعتراف کنیم که امنترین راه و مطمئن ترین راهی که میتواند تا درصد خیلی زیادی به شما کمک کند که از صلاحیت کارکرد خودرو مطمئن شوید کمک گرفتن از یک کارشناس حرفه ای خودرو است که اُتکس به عنوان یکی از سرویس های ارائه خدمات کارشناسی میتواند چنین شخصی را در اختیار شما قرار دهد.

 کافی است درخواست کارشناسی کامل فنی و بدنه خود را بدهید که شامل چک آپ کامل وضعیت بدنه و فنی است.تست وضعیت بدنه از قبیل رنگ شدگی یا تعویض قطعات توسط دستگاه تشخیص رنگ دیجیتال انجام میپذیرد و وضعیت فنی نیز به کمک دستگاه دیاگ و تست رانندگی که توسط یک کارشناس با تجربه انجام میشود مورد بررسی قرار خواهد گرفت که در آن آیتمهایی مانند سنسور های حیاطی خودرو، وضعیت سلامت گیربکس و موتور، پلوس ها، کمک فنر ها، صفحه ها و ... چکاپ میشود. اگر امکان درخواست آنلاین برای شما وجود ندارد میتوانید با شماره شرکت 021-24824866 تماس حاصل نمایید.

منبع: yourmechanic

آگهی های مرتبط

(تومان)317,000,000

123,000 کیلومتر

۹ ماه بیمه ۹ ماه معاینه فنی شاسی ها سالم و پلمپ مناسب جهت مصرف کننده تصادف سنگین نداشته،چند لکه رنگ به صورت جزیی 

33 دقیقه پیشتهران
(تومان)650,000,000

مدل 96 فنی بسیار سالم درب عقب سمت راننده تعویض شده و بالای درب صندوق رنگ شدگی دارد. تمامی سرویس ها به موقع انجام شده است. دوربین دنده عقب و پاور ویندوز دارد. تخفیف پای معامله داده می شود. بیمه ثالث 4 ماه معاینه فنی تا تیر ماه 1403 

دیروزتهران
فروش خاص
توافقی

سالم و بدون هزینه- بیمه تا برج 4 سال 1403- معاینه فنی تا برج 3 سال 1403 - سرویس روغن و فیلتر ها سر وقت همراه با فاکتورهای نمایندگی موجود است. روغن گیربکس به همراه خنک کننده گیربکس، شمع و ترموستات در کیلومتر 80 هزار تعویض شده است.لبه درب سرنشین جلو به علت برخورد با فرمون موتور PDR شده است. لطفا فقط مصرف کننده تماس بگیرد. 

1402/9/5تهران
(تومان)453,000,000

مزدا ژاپن اصل میباشد چندین ساله ماشین خواب بوده تسمه تایم،رادیات،کل جلوبندی،کمک فنر،فنر لول،اگزوز،فنرای عقب،کمک عقب نو،چراغ ها نو شده.لاستیک خارجی کلا ماشین مرتب و تمیزه با نیسان هم قیمت هم معاوضه میکنم 

1402/9/4البرز
توافقی

120,000 کیلومتر

ماشین تا اخر سال بیمه دارد -در قسمت گلگلیر سمت راننده دارای رنگ شدگی است -کاملا سالم و کم کارکرد می باشد 

1402/9/4تهران
فروش فوری
(تومان)380,000,000

بی رنگ،خیلی تمیز وموتوری سالم،سند تک برگ،دوگانه مخزن بزرگ کارخانه،شیشه دودی،روکش صندلی،بیمه ثالث 

1402/9/3مازندران

پستهای مرتبط

شرکت ایران‌ خودرو در حال حاضر فروش ویژه‌ی نوروزی را برای دو خودروی شاسی‌بلند آغاز کرده است. گفته شده که تحویل خودروها فوری بوده و حداکثر در بیست روز انجام خواهد شد. روند خرید این دو محصول به صورت اینترنتی بوده و امکان ثبت نام برای پیش‌فروش این دو خودرو در سایت ایران خودور فراهم است.

نظرات