چطور یک خودروی مناسب بخریم؟

753
0
دسته بندی :  عمومی
چطور یک خودروی مناسب بخریم؟

در گزارشی مفصل شما با هر آنچه که برای خرید خودروی دست دوم یا صفر باید بدانید آشنا خواهیم کرد. با اتکس همراه باشید.بسیاری از افراد از روند خرید خودرو بیزار هستند. معامله کردن با فروشندگان از خود راضی و سمج، کار خسته‌کننده‌ای است، در نتیجه تا جایی که ممکن است از خرید خودرو اجتناب می‌کنند. آنها سعی می‌کنند تمام سرویس‌های دوره‌ای خودرو را به موقع انجام دهند و سفرهای خود را با یکدیگر ادغام کنند تا هم در مصرف بنزین صرفه‌جویی کنند و هم از استهلاک خودرو و لاستیک‌ها جلوگیری کنند.اما با همه‌ی این اوصاف، روزی می‌رسد که همه مجبورند خودرو بخرند. ما در اینجا یک لیست از تمامی نکات مهمی که هنگام خرید خودرو باید مد نظر بگیرید را تهیه کرده‌ایم. با عمل کردن به این توصیه‌ها می‌توانید هزینه کمتری پرداخت کنید و بهترین معامله‌ی ممکن را انجام دهید و البته، در نهایت امیدواریم که در پروسه‌ی خرید خودرو استرس کمتری را متحمل شوید.

نکات مهم برای خرید خودرو

۱. تحقیق کنید

مهمترین چیزی که باید قبل از خرید خودرو به یاد داشته باشید این است که قدرت در نتیجه‌ی آگاهی به دست می‌آید. این که قبل از اقدام به خرید خودرو، هیچ تحقیقی انجام ندهید، یک اشتباه بزرگ است. شما تقریبا می‌توانید هر آن چه که می‌خواهید در باره‌ی خودرو بدانید را از اینترنت پیدا کنید. شما می‌توانید با مراجعه‌ به وب‌سایت‌هایی که به معرفی و نقد خودرو و یا خرید و فروش آن می‌پردازند، به جستجوی خودروی مورد علاقه‌ی خود در بازه‌ی قیمتی مد نظرتان بپردازید.همچنین، اگر قصد دارید خودروی صفر بخرید، باید توجه کنید که هدفتان باید خرید خودرو با قیمت کارخانه باشد. بسیاری از دلالان و معامله‌گران، قیمتی بالاتر از قیمت کارخانه را به مشتریان پیشنهاد می‌دهند. بنابرین اطلاع از قیمت کارخانه‌‌ای خودرو هنگام معامله،‌ می‌تواند سودمند باشد.از طرف دیگر، اگر به دنبال خرید خودروی استفاده شده هستید، باید ابتدا در مورد قیمت معامله‌ی خودرو تحقیق کنید. این اطلاعات می‌تواند هنگام معامله، به قدرت چانه‌زنی شما اضافه کند. اگر قصد معاوضه‌ی خودرو خود را دارید، باید از قیمت مدل خودروی خودتان نیز اطلاع پیدا کنید، تا به این ترتیب در انجام یک معامله، قدرت مانوور بیشتری داشته باشید.

۲. به شرایط تامین مالی نگاهی بیاندازید

بسیاری از مردم برای خرید خودرو، از خود بنگاه فروشنده‌ی خودرو، کمک مالی دریافت می‌کنند، که از لحاظ مالی گزینه‌ی مناسبی محسوب نمی‌شود. نرخ بهره‌ی وامی که از فروشنده دریافت می‌کنید، اغلب از نرخ بهره‌ی وام بانکی یا موسسات اعتباری بسیار بیشتر است. پس اگر قصد خرید خودرو دارید، بهتر است تحقیقاتی در مورد نرخ سود وام‌های خرید خودرو انجام دهید تا بتوانید تخفیف‌های به نسبت خوبی را دریافت کنید.با اینکه احتمال پیدا کردن مورد مناسب در اینترنت برای معامله کم است، اما از آن می‌توانید برای آگاهی از نرخ‌های سود استفاده کنید. در نهایت، زمانی که پیشنهاد مناسبی از طرف موسسه مالی به شما ارائه شد، با در دست داشتن مدرک آن می‌توانید به عنوان اهرمی در چانه‌زنی با بنگاه خودرو برای نرخ سود پایین‌تراستفاده کنید.

۳. به دنبال بهترین قیمت باشید

به جز در موارد اورژانسی، قبل از خرید خودرو سعی کنید به چند بنگاه سر بزنید و قیمت‌ها را جویا شوید. بعضی از افراد قانون جالبی در این مورد دارند: «قبل از خرید خودرو حتما باید حداقل از یک بنگاه معامله دست خالی بیرون بیایم». در صورت استفاده از این قانون شما هم می‌توانید از قیمت نهایی خودرو که فروشنده به شما پیشنهاد می‌کند آگاه شوید.همچنین سر زدن به بنگاه‌های مختلف در داخل یا خارج شهر خالی از لطف نیست. قیمتی که بنگاه‌ها بر روی خودرو می گذارند گاهی اوقات به موقعیت مکانی نمایشگاه نیز بستگی دارد.

۴. در مورد شرایط پرداخت مذاکره کنید

برای بعضی‌ها، خرید خودرو مانند یک بازی شطرنج و یا حتی به مانند یک جنگ است. خرید خودرو در کنار خرید خانه، از مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌هایی است که در طول عمرتان انجام می‌دهید. در حقیقت شما ممکن است تا چهار، پنج و یا حتی شش سال آینده درگیر پرداخت اقساط خودرو باشید. از ابتدا باید به فروشنده بفهمانید که نمی‌توانند از شما سواستفاده کنند! هر کاری که لازم است انجام دهید تا قیمت خودرو و شرایط پرداخت مطابق میل شما باشد. ابتدا با قیمت غیر واقعی شروع کنید و به تدریج عقب‌نشینی کنید. اگر فروشنده به شما پیشنهاد کرد که پول خودرو را می‌توانید به صورت پرداخت ماهیانه و بر مبنای وام ۶۰ ماهه پرداخت کنید، به او بگویید که شما می‌خواهید پرداخت ماهیانه بر مبنای وام ۴۸ ماهه باشد.با اعتماد به نفس وارد بنگاه شوید، زود عقب نشینی‌ نکنید، و از اینکه پیشنهادات مختلف را رد کنید، اصلا ناراحت و معذب نشوید. با انجام این کار‌ها، علاوه بر داشتن یک معامله‌ی خوب، می‌توانید مهارت مذاکره و چانه‌زنی خود را تقویت کنید.

۵. هر دو گزینه‌ی خرید خودروی نو و یا دست‌دوم را مد نظر داشته باشید

در گذشته، بهترین کار برای صرفه‌جویی در هزینه‌ی خرید خودرو این بود که یک خودروی دست‌دوم اما سالم بخرید. منطق اصلی پشت این موضوع این است که به محض اینکه خودرو‌ی جدید خریداری شده، از بنگاه خارج شود، ارزش بهای آن افت می‌کند. متاسفانه، امروزه بازار خرید و فروش خودروی استفاده شده در دنیا کم رونق شده است، دلیل آن هم برنامه‌ی پرداخت پول به ازای خودروی مستعمل است. علاوه بر این، مردم امروزه برای مدت طولانی‌تری از خودروی خود استفاده می‌کنند. در نتیجه، قیمت خودروهای دست‌دوم نیز افزایش قابل‌ملاحظه‌ای داشته و گزینه‌ی خرید خودروی صفر عاقلانه‌تر به نظر می‌رسد.

۶. خرید خود را بر مبنای قیمت خودرو انجام دهید، نه پرداخت ماهیانه

فروشندگان سودجو همواره سعی می‌کنند با پیشنهاد پرداخت‌های ماهیانه‌ی فریبنده، مشتریان بالقوه را به سمت خود جذب کنند. فریب این پیشنهادات را نخورید. اگر این اقساط فریبنده، بر مبنای یک وام ۷۲ ماهه باشد، دیگر برای شما اغوا کننده نخواهد بود.همیشه در مذاکرات خود با فروشنده، قیمت کل خودرو را ملاک چانه‌زنی قرار دهید نه پرداخت‌های ماهیانه. همچنین مطمئن شوید که قیمت کل خودرو را، با در نظر گرفتن سود بازپرداخت، مالیات و غیره، بدانید. همیشه در خرید خودرو، هزینه‌های اضافی و پنهانی وجود دارد، مانند مالیات، آماده‌سازی ماشین، تحویل خودرو، آپشن‌های اضافی و غیره که از وجود آنها باخبر نخواهید شد مگر اینکه درباره‌ی آنها از فروشنده سوال کنید.

۷. از اینترنت استفاده کنید

خرید خودرو از طریق اینترنت، قطعا یکی از گزینه‌هایی است که باید مد نظر شما باشد. اول از همه، از دردسر چانه‌زنی کردن با فروشنده‌های سمج در امان خواهید بود. و دوما، این احتمال وجود دارد که بتوانید خودرو با قیمت مناسب‌تری را پیدا کنید. به این نکته توجه کنید: فروشنده‌ای که در یک بنگاه خودرو کار می‌کند، سعی دارد خودرو را با بالاترین قیمت ممکن به شما بفروشد، چون در این صورت کمیسیون او نیز بالاتر خواهد رفت. از طرف دیگر، یک مدیر فروش اینترنتی، اغلب حقوق ثابتی دارد و بر اساس حجم کاری که انجام می‌دهد، پاداش دریافت می‌کند.به علاوه، خرید خودرو از طریق اینترنت بسیار راحت‌تر از خرید حضوری است، چون دیگر مجبور نیستید به چند بنگاه مختلف سر بزنید. همین مزیت‌های خرید اینترنتی باعث شده است که بعضی از بنگاه‌های بزرگ خرید و فروش خودرو، دردنیای آنلاین نیز حضور یابند. اتکس نیز یکی از سایت‌هایی است که در ایران قصد دارد تا در این مسیر گام بردارد.حتی اگر قصد دارید خودروی مورد نظر را به صورت آنلاین خریداری کنید، باید برای تست کردن خودرو، با آن رانندگی کنید و به یککارشناس خودرو مراجعه کنید تا مطمئن شوید که خودرو از لحاظ فنی و بدنه مشکلی ندارد.برای این منظور شما می توانید از کارشناسان اتکس استفاده کنید.این مقاله ادامه دارد...

آگهی های مرتبط

(تومان)148,500,000

درجه یک فنی سالم بیمه تا برج ۱۰ 

28 دقیقه پیشاصفهان
(تومان)86,000,000

180,000 کیلومتر

درجه یک فنی سالم بیمه ۹۷/۴ تخفیف بیمه کامل بدون رنگ 

28 دقیقه پیشاصفهان
(تومان)119,000,000

النترا 2014 فول نیوفیس ، 5 گرمکن 2 سرد کن ، مانیتور 7 اینچ ، کامپیوتر سفری سوپر ویژن ، کی لس استارتر ...... 

1 ساعت پیشمازندران
(تومان)25,000,000

 

1 ساعت پیشتهران
(تومان)360,000,000

تویوتا لندکروز ۲۰۱۰ بژ طلایی فیس ۲۰۱۳ بدون رنگ داخل کرم بیمه یکسال لاستیک ۱۰۰ درصد 

1 ساعت پیشآذربایجان شرقی
(تومان)21,800,000

سند دست اول بدون تصادف و رنگ وخش فنی کاملا سالم باطری اتمی نو کفی زیر پا و صندوق سه بعدی چرمی سرویس کامل انجام شده 

2 ساعت پیشتهران

پستهای مرتبط

نظرات