دستگاه دیاگ چیست و چه مواردی در دستگاه دیاگ قابل تشخیص است؟

دسته بندی :  عمومی
دستگاه دیاگ چیست و چه مواردی در دستگاه دیاگ قابل تشخیص است؟

وقتی در خیابانی قدم میزنید اگر سرتان را بچرخانید و به مکانیکی های دور و اطراف خود نگاهی بیاندازید دیاگ زدن لقلقه زبان تک تک آنهاست.در آن لحظه که چنین نوشتاری را مشاهده میکنید شاید به این فکر بیفتید که اصلا دیاگ یعنی چی ؟ به چه دلیلی باید دیاگ زد؟ و یا اینکه کلا دیاگ چه دردی را اصلا دوا میکند. در این مقاله قصد داریم تمام این سوالات را تا جای ممکن پاسخ دهیم با ما همراه باشید.


دیاگ، اصلا برای چه؟در اوایل دهه 80 بود که صنعت خودروسازی به فکر این افتاد که باید برای خودروهایی که تولید میشوند راهی قرار دهد تا مکانیک ها بتوانند بدون اینکه دل و روده خودرو را کف زمین پهن کنند از ایرادات آن آگاه شوند و فقط قطعاتی را که نیاز به تعمیر دارد را جدا و تعمیر کنند. برای تحقق این امر کامپیوتر های هوشمندی وارد خودروها شدند که روی خودرو نصب میشدند و از آن طرف نیز روی نقاط حیاتی خودرو مانند گیربکس، ترمزها، خنک کننده ها، قطعات برقی، قطعات حیاتی موتور و امکانات رفاهی و آپشن ها، سنسورها و کنترل کننده هایی نصب میشد که در صورتی که به هر عنوانی دچار خطا و عیب شدند، کد خطایی مربوط به آن نقطه را روی حافظه ای در داخل کامپیوتر خودرو وارد کنند.دیگر دلایلی که چنین کامپیوتری هایی بوجود آمدند، وجود امکانات رفاهی که روز به روز در خودروها بیشتر و بیشتر ظهور پیدا میکنند از دیگر دلایل مهم، بررسی وضعیت آلایندگی یک خودرو است که ورود این نوع کامپیوتر ها رو توجیه میکند.


کامپیوتر خودرو برای شورولت برتا 1995

یکی از اولین کامپیوترهای خودرو که روی شورولت برتا نصب شده بود
حالا با این حال دستگاه دیاگ چیست؟دیاگ که مخفف کلمه دایاگنوستیک ( Diagnostic ) است به نوعی عملیات خطایابی توسط دستگاه مخصوصی گفته میشود که اطلاعات را از کامپیوتر خودرو استخراج میکند و بعد از آنالیز کدهای خطا موجود در آن، میتوان به ایرادهای جزیی و کلی خودرو پی برد.

دستگاه های دیاگ همگی به نوعی کد خوان هستند و بطور کلی به دو دسته تقسیم میشوند، دسته اول به نام اسکنر ها معروفند که فوق العاده حرفه ای و کارامد هستند.بیشتر این نوع دستگاه ها را در نمایندگی خودروها لوکس، نمایشگاه های مدرن و شرکت های مرتبط با کارشناسی فنی خودرو که به صورت حرفه ای فعالیت میکنند، میتوانید مشاهده کنید. نمونه این نوع از اسکنرها را میتوان دستگاه فوق پیشرفته جی اسکن ( G-SCAN ) نام برد که قابلیت های بسیار فوق العاده ای دارد.


دستگاه جی اسکن 2

یک نمونه از دستگاه جی اسکن 2 ( G-SCAN 2 )


نمونه ی بعدی دستگاه هایی هستند که بسیار ارزانتر و به قولی دم دستی تر هستند که حتی شما هم شاید بتوانید از آن استفاده کنید. این دستگاه ها هم مانند اسکنر ها هستند با این تفاوت که بعد از اتصال به کامپیوتر خودرو به جای ارسال اطلاعات به اسکنر آن را توسط بلوتوث یا وای فای به کامپیوتر یا موبایل شما ارسال میکنند. کافیست شما اپلیکیشن مرتبط با دستگاه دیاگ مورد نظر را روی کامپیوتر یا موبایل اندرویدی خود نصب کنید تا این دستگاه ها بعد از اتصال به کامپیوتر خودرو اطلاعات را بصورت زنده به کامپیوتر یا موبایل شما ارسال کنند.


اپلیکیشن برای دستگاه دیاگ TORQUE

اپلیکیشن TORQUE یکی از بهترین اپلیکیشن های موجود اندرویدی برای خواندن اطلاعات کامپیوتر
کدخوان ها چطور اطلاعات را ارسال میکنند


دستگاه های دیاگ برای اینکه بتوانند اطلاعات کامپیوتر خود را به نمایش در آورند باید به پورت یا درگاهی در خودرو به نام او بی دی ( OBD ) متصل شوند که اینکار توسط یک کد خوان انجام میپذیرد.البته پورت های او بی دی در خودروهای مختلف در جایگاه های مختلفی قرار دارند، بعضی در زیر داشبورد، بعضی هم زیر کاپوت و بعضی ها هم در کنسول میانی خودرو.


پورت او بی دی زیر داشبورد

نمونه از پورت او بی دی که در زیر داشبورد خودرو جای دارد
از سال 1996 به قبل نسخه اول او بی دی ها ( OBD1 ) روی خودروها نصب میشد که برای اتصال به این نوع درگاه حتما میبایست نوعی پورت مخصوص همان خودرو وجود داشت ولی بعد از آن تمامی خودروها مجهز به درگاه او بی دی نسخه 2 ( OBD2 ) شدند که دیگر براحتی میشد با هر دستگاهی اطلاعات کامپیوتر خودرو رو به نمایش در آورد.

دستگاه های دیاگ بعد از اتصال به درگاه OBD اطلاعات آن را از پین ها مختلف آن خوانده و آن را یا به اسکنری و یا اینکه توسط یک واسط مانند بلوتوث یا وای فای به موبایل یا کامپیوتر ارسال میکند و بعد از آن نیز تجزیه و تحلیل کدهای ارسال شده به عهده ی اسکنر و یا اپلکیشینی است که کدها رو میخواند.
چه مواردی در دستگاه دیاگ قابل رویت استاسکنرهای حرفه ای تفاوت خود را اینجا نشان میدهند. اسکنرها با داشتن پایگاه داده عظیمی که از کدهای خطا و دلایل آنها در اختیار دارند براحتی به یک مکانیک حرفه ای کمک میکنند تا کد خطا را بصورت کامل تجزیه و تحلیل و عیب یابی کند و حتی این اسکنر ها این قابلیت را دارند که بصورت دستی توسط مکانیک سنسور ها خودرو را دستکاری کنند و یا بعضی از کدهای خطا را پاک کنند.البته فقط اگر قطعه مورد نظر مشکل فیزیکی واقعی نداشته باشد پاک کردن کد خطا علاجی خواهد بود، در غیر اینصورت اینکار فایده آنچنانی ندارد و قطعه باید تعمیر شود.

ولی در حالت کلی اکثر دستگاه های دیاگ قابلیت تشخیص مشکلات برقی خودرو، سنسور های حیاتی خودرو مانند سنسور اکسیژن، سنسور کاتالیزور، سنسور ABS و اگر خودرو اتومات باشد قابلیت خواندن پارمترهایی مرتبط به گیرباکس خودرو مانند فشار روغن گیرباکس را دارند که برای تشخیص سلامت گیربکس بسیار با اهمیت و حیاتی است.هر چه خودرو حرفه ای تر و پیچیده تر باشد ( معمولا خودروهای لوکس ) پارامترها، کدهای و وضعیت های بیشتری را میتوان با دستگاه دیاگ از آنها استخراج کرد و هر چه خودرو ساده تر و مکانیکی باشد مسلما این پارامترها کمتر و کمتر خواهند بود.یکی از موارد قابل تشخیص محبوب در دستگاه دیاگ قابلیت تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو است که بسیار بسیار کاربردی است که به شدت میتواند مچگیر خوبی برای فروشنده ها و دلالان متخلف و درغگو باشد.


پارامترهای نمایشی برای دستگاه دیاگ در اپلیکیشن TORQUE

پارامترهایی که در اپلیکیشن TORQUE قابل رویت هستند مواردی مانند کیلومتر خودرو، سوخت، ولتاژ باطری و ...دیاگ زدن فقط نمایش داده ها نیستبا وجود اینکه دستگاه دیاگ بسیاری از اطلاعات و وضعیت ها خودرو را به نمایش در می آورد ولی تحلیل این اطلاعات آنقدر ها هم ساده نیست. بعضی وقتها کدها یکسان است ولی دلایل میتواند متفاوت باشد و در اغلب مواقع تحلیل داده هاست که کار را مشکل میکند و نیازمند یک کارشناس حرفه ای است تا بتواند بعد از خواندن آن کد، تحلیل و گراف های آماری دقیقا وضعیت خودرو را تشخیص دهد.بنابراین به این سادگی ها هم فکر میکنید نیست که مثلا دستگاهی بخرمو، وصلش کنم به او بی دی و بعد از آنهم اطلاعات را بخوانم و همه ایرادات ماشین را خودم به تنهایی بتوانم دربیاورم.در ضمن در زمانی که خودرو به قولی دیاگ خور نباشد که دیگر هیچ، تنها کسی که میتواند به شما کمک کند فقط یک کارشناس خبره و حرفه ای خودرو است تا بتواند خودرو مورد نظر را برایتان کارشناسی فنی کند.

ترکیب تجربه بالا کارشناسان اُتکس بعلاوه دستگاه دیاگ حرفه ای که آنها در اختیار دارند به شما کمک میکند تا قبل از خرید خودرو آن را کارشناسی کامل فنی بکنید، موارد بسیاری داشتیم که خودرو کاملا رو به راه به نظر هر کسی میرسید ولی با استفاده از دستگاه دیاگ کارشناس متوجه وخامت اوضاع شده. شما هم اگر چنین سرویس حرفه ای را میخواهید تا خیالتان را از جنبه فنی خودرو راحت کنید کافیست درخواست کارشناسی فنی خودرو همراه با دستگاه دیاگ دهید و یا اگر هنوز با سلسله مراتب آنلاین خو نگرفته اید، با شماره تلفن 28428466-021 داخلی 1 تماس بگیرید تا در خدمت شما باشیم.

آگهی های مرتبط

(تومان)227,000,000

238,000 کیلومتر

ماشین کم‌کار، ۱۱ ماه بیمه ثالث آسیا، نه سال تخفیف بیمه ثالث (۴۵٪)، تعهد مالی ۲۰۰ میلیون تومان، فنی سالم، شاسی جلو و عقب سالم و پلمپ، گیربکس سالم، کولر سالم و خنک، اتاق بی‌صدا، باتری نو صادراتی، جعبه فیوز داخل موتور (BSM) نو، سقف بدون رنگ، دارای سیستم دزدگیر، مناسب برای مصرف کننده 

1403/4/18تهران
(تومان)393,000,000

249,000 کیلومتر

پارس استثنایی و تمیز سنددست اول داشبورد جدید سوناتایی فنی سالم سالم کولر روشن( گاز کولر به تازگی پرشده) 4 حلقه لاستیک 205 رینگ 5 پر آلومینیومی سپرعقب و جلو و کاپوت تعویض فابریک شیشه دودی - روکش صندلی چرم – قفل زاپاس-صندوق عقب کلیدی(ضدسرقت)- دزدگیر ماجیکار با چشمی – سنسور عقب سرویس ها مرتب انجام شده تمامی مصرفی ها از جمله ،دینام ،باتری ، وایر، شمع و... به تازگی تعویض شده لنت، روغن،واسکازین و فیلتر ها به تازگی عوض شده بیمه دارای سقف تخفیف نگهداری در پارکینگ و با وسواس بدون مشابه / بدون خرج آماده استفاده تماس 4 بعداز ظهر به بعد 

1403/4/4تهران
(تومان)410,000,000

128 کیلومتر

اتاق تعویض قید شده در برگه سبز 

1403/4/2لرستان
(تومان)270,000,000

164,000 کیلومتر

با سلام و ارزوی سلامتی ۲۰۶ نقره ای مدل ۸۳ تیپ ۲ بدون رنگ موتور فرانسوی فنی کاملا سلامت و بدون ایراد سند و مدارک به نام و شخصی سقف و ستون و شاسی های جلو و عقب خودرو پلمپ و سلامت خوش رخ و خط و خش جزئی یکسال معاینه فنی دارد باتری سالم ۴ حلقه لاستیک پهن ۲۰۵ دارای قفل کاپوت روکش نو دزدگیر ضبط و باند 

1403/3/27تهران
(تومان)130,000,000

500,000 کیلومتر

تازه رنگ بازسازی شده ترمز موتور مگنت نو فقط نیاز به تودوزی داره با لوازم اسپرت اضافی چکی هم کنار میام ماشین درجه یک 4 حلقه لاستیک صفر کوره ای سیم‌کشی موتور نو بیمه تا برج 9 باطری نو ماشین بدون کوچک ترین ایراد فورش کاملااا فوری با خریدار کنار میام 

1403/3/26اصفهان
(تومان)400,000,000

 

1403/2/25تهران

پستهای مرتبط

تیوولی در زمان عرضه خودرویی ارزان در ایران بود پس نمیشود آن را خودرویی ارزان در حال حاضر دانست ولی با این حال این خودرو کیفیت قابل قبولی دارد که در این مقاله همراه با تجربه کارشناسی آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در این مقاله، با یکی از جدید‌ترین و به‌روز‌ترین ساخته‌های شرکت خودروسازی رنو آشنا خواهیم‌ شد که با فاصله نسبتا کمی از عرضه در بازار‌های جهانی، به بازار کشورمان راه پیدا‌کرده و مهمان جدید جاده‌های ایران شده‌است. با آکادمی اتکس همراه باشید تا ضمن شناخت بیشتر با این خوش‌پوش فرانسوی، به بررسی و تفضیل آن

شرایط یکه‌تازی نماینده موفق و شناخته‌شده کره‌‌ای با ورود رقیب مدعی و تازه‌نفس فرانسوی بسیار تحت تاثیر قرار‌ گرفته‌ و منجر به رقابتی جذاب شده‌است. در این رویارویی نزدیک شما کدام خودرو را انتخاب می‌کنید؟ در ادامه مطلب همراه ما باشید.

نظرات